Cornell Dubilier Electronics 381LX331M315K042
381LX331M315K042 picture photo
Mfg. Part Number
381LX331M315K042
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 315V SNAP
Datasheet Download
381LX331M315K042.pdf
Availability of 381LX331M315K042
QUANTITY
381LX331M315K042 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LX331M315K042
Internal Part NumberEIS-381LX331M315K042
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating315V
ESR (Equivalent Series Resistance)603 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LX331M315K042
Related Links381LX331, 381LX331M315K042 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LX331M315K042 Details Description
Related parts for 381LX331M315K042
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 2.5A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 4POS DUAL R/A GOLD SMD datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf
OSC MEMS 400.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
BLADE SHEAR datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf