Cornell Dubilier Electronics 381LX391M160H022
381LX391M160H022 picture photo
Mfg. Part Number
381LX391M160H022
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
381LX391M160H022.pdf
Availability of 381LX391M160H022
QUANTITY
381LX391M160H022 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LX391M160H022
Internal Part NumberEIS-381LX391M160H022
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)553 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LX391M160H022
Related Links381LX391, 381LX391M160H022 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LX391M160H022 Details Description
Related parts for 381LX391M160H022
IC SENSOR UNDERVOLT 5V TO-226AA datasheet.pdf
RES SMD 38.3 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY 1POLE QC 2.5MM PNL datasheet.pdf
CAP CER 7.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 2KV N750 RADIAL datasheet.pdf
RES 90 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf