Cornell Dubilier Electronics 381LX472M035A202
381LX472M035A202 picture photo
Mfg. Part Number
381LX472M035A202
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
381LX472M035A202.pdf
Availability of 381LX472M035A202
QUANTITY
381LX472M035A202 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LX472M035A202
Internal Part NumberEIS-381LX472M035A202
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series381LX
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)95 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LX472M035A202
Related Links381LX472, 381LX472M035A202 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LX472M035A202 Details Description
Related parts for 381LX472M035A202
IC MCU 32BIT ROMLESS 112QFP datasheet.pdf
IC IR TRANSCEIVER 2-5V 20-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
IC AMP LIMITING 16TQFN datasheet.pdf
IC REG CTRLR SGL POS ADJ 6-TSOP datasheet.pdf
POWER SUPPLY FOR VNCLO-MB1A UK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG59 22AWG 500' datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 176 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SNT-4A datasheet.pdf
OSCILLATOR 2.048KHZ MEMS SMD datasheet.pdf