Cornell Dubilier Electronics 381LX822M035H052
381LX822M035H052 picture photo
Mfg. Part Number
381LX822M035H052
Brief Description
CAP ALUM 8200UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
381LX822M035H052.pdf
Availability of 381LX822M035H052
QUANTITY
381LX822M035H052 Order Process
Ship out your order
Specifications of 381LX822M035H052
Internal Part NumberEIS-381LX822M035H052
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance8200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)49 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.9A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)381LX822M035H052
Related Links381LX822, 381LX822M035H052 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
381LX822M035H052 Details Description
Related parts for 381LX822M035H052
RES SMD 12.1KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3A 4.5-13.2V 1.0V SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 422 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 127K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIP-8 SSR 2 FORM A datasheet.pdf
RES SMD 1.01K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 4POS 1.00MM R/A datasheet.pdf