Cornell Dubilier Electronics 382LX152M500B102V
382LX152M500B102V picture photo
Mfg. Part Number
382LX152M500B102V
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 500V SNAP
Datasheet Download
382LX152M500B102V.pdf
Availability of 382LX152M500B102V
QUANTITY
382LX152M500B102V Order Process
Ship out your order
Specifications of 382LX152M500B102V
Internal Part NumberEIS-382LX152M500B102V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package42
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)144 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.65A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max)4.213" (107.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 5 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)382LX152M500B102V
Related Links382LX152, 382LX152M500B102V Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
382LX152M500B102V Details Description
Related parts for 382LX152M500B102V
SSD 1GB SCSI datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 870MA 264 MOHM datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 50MM PNP 12-24V datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
FIXED IND 50UH 9.9A 16 MOHM TH datasheet.pdf
CHISEL 30DEG 2.5MM datasheet.pdf
CONN HEX NUT GREEN datasheet.pdf
PLUG SHELL SZ 2 ARINC 600 datasheet.pdf
LED XLAMP XH-P70 WHITE SMD datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf