Cornell Dubilier Electronics 382LX821M400N052
382LX821M400N052 picture photo
Mfg. Part Number
382LX821M400N052
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
382LX821M400N052.pdf
Availability of 382LX821M400N052
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
382LX821M400N052 Order Process
Ship out your order
Specifications of 382LX821M400N052
Internal Part NumberEIS-382LX821M400N052
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductDisplay Name: Type 380LX382LX Aluminum Capacitors
Standard Package48
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series382LX
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)222 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.4A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 4 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)382LX821M400N052
Related Links382LX821, 382LX821M400N052 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
382LX821M400N052 Details Description
Related parts for 382LX821M400N052
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IDC CABLE - AKR44H/AE44G/AKR44H datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 68K OHM 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 590K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
SWITCH SELECTOR SP4T SMD GULL 5V datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
500 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf