Cornell Dubilier Electronics 383LX393M050B062V
383LX393M050B062V picture photo
Mfg. Part Number
383LX393M050B062V
Brief Description
CAP ALUM 39000UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
383LX393M050B062V.pdf
Availability of 383LX393M050B062V
QUANTITY
383LX393M050B062V Order Process
Ship out your order
Specifications of 383LX393M050B062V
Internal Part NumberEIS-383LX393M050B062V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package42
PackagingBulk
Capacitance39000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)16 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current8.4A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max)2.559" (65.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 5 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)383LX393M050B062V
Related Links383LX393, 383LX393M050B062V Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
383LX393M050B062V Details Description
Related parts for 383LX393M050B062V
RES SMD 154 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
IC CLOCK BUFFER 1:5 20QSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
ENCLOSED SWES V6TOP ROLLER ARM datasheet.pdf
DIODE ZENER 160V 3W DO216AA datasheet.pdf
CONN HDR 46POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 290MA 570 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 1PF 1.5KV NP0 1111 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 2AWG SLATE 1000' datasheet.pdf