Cornell Dubilier Electronics 38FB4440
38FB4440 picture photo
Mfg. Part Number
38FB4440
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 40UF 10% 440VAC QC TERM
Datasheet Download
38FB4440.pdf
Availability of 38FB4440
QUANTITY
38FB4440 Order Process
Ship out your order
Specifications of 38FB4440
Internal Part NumberEIS-38FB4440
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMPF
PackagingBulk
Capacitance40µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC440V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension3.656" L x 1.969" W (92.81mm x 50.01mm), Lip
Height - Seated (Max)4.000" (101.60mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing0.813" (20.64mm)
ApplicationsMotor Run
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)38FB4440
Related Links38FB, 38FB4440 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
38FB4440 Details Description
Related parts for 38FB4440
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SENS PROX M18 4MM AC2W-NO datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE HI PERFORM 6A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
PLIERS COMBO FLAT NOSE 8" datasheet.pdf
RES SMD 115K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 20 OHM 10W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL LTC2261-12 datasheet.pdf
RCPT INSERT 13SKT PCB datasheet.pdf
HD 38999 19C 19#23 SKT RECP datasheet.pdf
33UF 200V 10X20MM 105C 3000H datasheet.pdf