Panasonic Electronic Components ERJ-S02J100X
ERJ-S02J100X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S02J100X
Brief Description
RES SMD 10 OHM 5% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-S02J100X.pdf
Availability of ERJ-S02J100X
QUANTITY
ERJ-S02J100X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S02J100X
Internal Part NumberEIS-ERJ-S02J100X
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S02J100X
Related LinksERJ-S0, ERJ-S02J100X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S02J100X Details Description
Related parts for ERJ-S02J100X
IC OPAMP JFET 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf