Cornell Dubilier Electronics 38FB4455-F
38FB4455-F picture photo
Mfg. Part Number
38FB4455-F
Brief Description
CAP FILM 55UF 10% 440VAC QC TERM
Datasheet Download
38FB4455-F.pdf
Availability of 38FB4455-F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
38FB4455-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 38FB4455-F
Internal Part NumberEIS-38FB4455-F
PackagingBulk
Capacitance55µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension3.656" L x 1.969" W (92.81mm x 50.01mm), Lip
Height - Seated (Max)5.000" (127.00mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing0.813" (20.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)38FB4455-F
Related Links38FB4, 38FB4455-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
38FB4455-F Details Description
Related parts for 38FB4455-F
RES 3K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 17.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
EVAL KIT ADXL362Z datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
CONN HAN 24HPR HOOD TOGGLE LOCK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
MOD IR RCVR 38KHZ SIDE VIEW datasheet.pdf