JST Sales America Inc. 39FMN-BMTTR-A-TB
39FMN-BMTTR-A-TB picture photo
Mfg. Part Number
39FMN-BMTTR-A-TB
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC VERT 39POS 1.00MM SMD
Datasheet Download
39FMN-BMTTR-A-TB.pdf
Availability of 39FMN-BMTTR-A-TB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
39FMN-BMTTR-A-TB Order Process
Ship out your order
Specifications of 39FMN-BMTTR-A-TB
Internal Part NumberEIS-39FMN-BMTTR-A-TB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFMN
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC
Mounting TypeSurface Mount
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions39
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.201" (5.10mm)
Locking Feature-
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
Actuator Material-
FeaturesLow Insertion Force (LIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)39FMN-BMTTR-A-TB
Related Links39FMN-BM, 39FMN-BMTTR-A-TB Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
39FMN-BMTTR-A-TB Details Description
Related parts for 39FMN-BMTTR-A-TB
RES 50 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN CIC FFC RCPT 12POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.058DIA GOLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU W/WD SOT23-6 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TVSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf