Vishay/BCcomponents MAL215959471E3
MAL215959471E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL215959471E3
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 500V SNAP
Datasheet Download
MAL215959471E3.pdf
Availability of MAL215959471E3
QUANTITY
MAL215959471E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL215959471E3
Internal Part NumberEIS-MAL215959471E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Power Aluminum Capacitors
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series159 PUL-SI
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)200 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.15A
Impedance150 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.244" (57.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL215959471E3
Related LinksMAL2159, MAL215959471E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL215959471E3 Details Description
Related parts for MAL215959471E3
LED GREEN DIFFUSED 1206 SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P2C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC INTERFACE DUAL-SPLY 114-BGA datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.25A SOT23-5 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SOP datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LM3631 datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf