Vishay/Dale RNC50H1650BSRSL
RNC50H1650BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1650BSRSL
Brief Description
RES 165 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1650BSRSL.pdf
Availability of RNC50H1650BSRSL
QUANTITY
RNC50H1650BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1650BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1650BSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)165
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1650BSRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1650BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1650BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H1650BSRSL
RES SMD 22.1 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DUAL GOLD SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 3.6864MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10V 20% 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf