| Internal Part Number | EIS-3ETH9-12.0 | |
| Standard Package | 100 | |
| Category | Switches | |
| Family | Tactile Switches | |
| Series | Multimec® 3 | |
| Packaging | Tray | |
| Circuit | SPST-NO | |
| Switch Function | Off-Mom | |
| Contact Rating @ Voltage | 0.05A @ 24VDC | |
| Actuator Type | Standard | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Actuator Height off PCB, from Pins | 12.00mm | |
| Actuator Orientation | Top Actuated | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Outline | 10.10mm x 10.10mm | |
| Illumination | Non-Illuminated | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Illumination Type, Color | - | |
| Operating Force | 300gf | |
| Ingress Protection | IP67 - Dust Tight, Waterproof | |
| Features | Sealed - Flux Protection | |
| Actuator Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) | |
| Switch Travel | 1.00mm | |
| Mechanical Life | 10,000,000 Cycles | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 160°C | |