Microsemi Commercial Components 3EZ130D2/TR8
3EZ130D2/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
3EZ130D2/TR8
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 130V 3W DO204AL
Datasheet Download
3EZ130D2/TR8.pdf
Availability of 3EZ130D2/TR8
QUANTITY
3EZ130D2/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3EZ130D2/TR8
Internal Part NumberEIS-3EZ130D2/TR8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)130V
Tolerance±2%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)375 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 98.8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3EZ130D2/TR8
Related Links3EZ130, 3EZ130D2/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
3EZ130D2/TR8 Details Description
Related parts for 3EZ130D2/TR8
FIXED IND 120UH 1.1A 250 MOHM datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12.6VC DO201 datasheet.pdf
EVALUATION MOD TPS60231EVM-047 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 10V Y5V 1210 datasheet.pdf
AC/DC WALL MNT ADAPTER 13.5V 36W datasheet.pdf
RES 178 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK DIV ISO 8SOIC datasheet.pdf
HPP V4 POWER C-PFT 48V/12A 4P TE datasheet.pdf