Microsemi Commercial Components 3EZ150D10/TR8
3EZ150D10/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
3EZ150D10/TR8
Brief Description
DIODE ZENER 150V 3W DO204AL
Datasheet Download
3EZ150D10/TR8.pdf
Availability of 3EZ150D10/TR8
QUANTITY
3EZ150D10/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3EZ150D10/TR8
Internal Part NumberEIS-3EZ150D10/TR8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)150V
Tolerance±10%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)550 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 114V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3EZ150D10/TR8
Related Links3EZ150, 3EZ150D10/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
3EZ150D10/TR8 Details Description
Related parts for 3EZ150D10/TR8
RES SMD 88.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC LDO REGULATOR 7A 2.5V DDPAK-7 datasheet.pdf
CONN PLUG ADPT 20PIN ROUND GOLD datasheet.pdf
OSC XO 17.734475MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
LED T1-3/4 GREEN 565NM RA ASSY datasheet.pdf
ER GROUND SCREW 18 THRU 28&40 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL 25POS datasheet.pdf