Microsemi Commercial Components 3EZ160D2E3/TR12
3EZ160D2E3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
3EZ160D2E3/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 160V 3W DO204AL
Datasheet Download
3EZ160D2E3/TR12.pdf
Availability of 3EZ160D2E3/TR12
QUANTITY
3EZ160D2E3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3EZ160D2E3/TR12
Internal Part NumberEIS-3EZ160D2E3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)160V
Tolerance±2%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)625 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 121.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3EZ160D2E3/TR12
Related Links3EZ160D, 3EZ160D2E3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
3EZ160D2E3/TR12 Details Description
Related parts for 3EZ160D2E3/TR12
15UM FILM DRK GRAY 100PCS/PK datasheet.pdf
RES SMD 4.53KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 5.08MM datasheet.pdf
ZS-H, SENSOR HEAD 10MM, NOZZLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
SR BTS PC SS 14 ASY CP datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf