Microsemi Commercial Components 3EZ3.6D10E3/TR8
3EZ3.6D10E3/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
3EZ3.6D10E3/TR8
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 3.6V 3W DO204AL
Datasheet Download
3EZ3.6D10E3/TR8.pdf
Availability of 3EZ3.6D10E3/TR8
QUANTITY
3EZ3.6D10E3/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3EZ3.6D10E3/TR8
Internal Part NumberEIS-3EZ3.6D10E3/TR8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.6V
Tolerance±10%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)-
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3EZ3.6D10E3/TR8
Related Links3EZ3.6D, 3EZ3.6D10E3/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
3EZ3.6D10E3/TR8 Details Description
Related parts for 3EZ3.6D10E3/TR8
IC VREF SHUNT 1.225V TO92-3 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7MH 60MA 13.9 OHM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 15K OHM 5% 16W datasheet.pdf
RES 44.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 19POS PIN datasheet.pdf
FL ONE CH LIGHT CONTROLLER PNP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONN JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf