Microsemi Commercial Components 3EZ3.6D5E3/TR12
3EZ3.6D5E3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
3EZ3.6D5E3/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 3.6V 3W DO204AL
Datasheet Download
3EZ3.6D5E3/TR12.pdf
Availability of 3EZ3.6D5E3/TR12
QUANTITY
3EZ3.6D5E3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3EZ3.6D5E3/TR12
Internal Part NumberEIS-3EZ3.6D5E3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.6V
Tolerance±5%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)-
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3EZ3.6D5E3/TR12
Related Links3EZ3.6D, 3EZ3.6D5E3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
3EZ3.6D5E3/TR12 Details Description
Related parts for 3EZ3.6D5E3/TR12
CARDEDGE 86POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN RING TONG 16-14AWG 5MM P-G datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1210 datasheet.pdf
RES 1.00M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 70COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CBL RIBN 15COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES SMD 277 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf