Microsemi Commercial Components 3EZ36D2/TR8
3EZ36D2/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
3EZ36D2/TR8
Brief Description
DIODE ZENER 36V 3W DO204AL
Datasheet Download
3EZ36D2/TR8.pdf
Availability of 3EZ36D2/TR8
QUANTITY
3EZ36D2/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3EZ36D2/TR8
Internal Part NumberEIS-3EZ36D2/TR8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)36V
Tolerance±2%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)22 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 27.4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3EZ36D2/TR8
Related Links3EZ36, 3EZ36D2/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
3EZ36D2/TR8 Details Description
Related parts for 3EZ36D2/TR8
CAP CER 3300PF 1KV NP0 1825 datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 80V 2A TO-220 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3.3V SOT23-3 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 8-DIP datasheet.pdf
CONN RING NON-INSUL 100PC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 19.6 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 12pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf