Microsemi Commercial Components 3EZ36DE3/TR12
3EZ36DE3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
3EZ36DE3/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 36V 3W DO204AL
Datasheet Download
3EZ36DE3/TR12.pdf
Availability of 3EZ36DE3/TR12
QUANTITY
3EZ36DE3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3EZ36DE3/TR12
Internal Part NumberEIS-3EZ36DE3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)36V
Tolerance±20%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)22 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 27.4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3EZ36DE3/TR12
Related Links3EZ36D, 3EZ36DE3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
3EZ36DE3/TR12 Details Description
Related parts for 3EZ36DE3/TR12
RES 390 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 160PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC COMPARATOR SNGL SOT23-6 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 500V X7R 1808 datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 55A TO-251 datasheet.pdf
RES MO 1W 0.2 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BP 240POS 16COL GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
RES NTWRK 16 RES MULT OHM 10SIP datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf