Microsemi Commercial Components 3EZ56D5E3/TR8
3EZ56D5E3/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
3EZ56D5E3/TR8
Brief Description
DIODE ZENER 56V 3W DO204AL
Datasheet Download
3EZ56D5E3/TR8.pdf
Availability of 3EZ56D5E3/TR8
QUANTITY
3EZ56D5E3/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3EZ56D5E3/TR8
Internal Part NumberEIS-3EZ56D5E3/TR8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)56V
Tolerance±5%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)50 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 42.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3EZ56D5E3/TR8
Related Links3EZ56D, 3EZ56D5E3/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
3EZ56D5E3/TR8 Details Description
Related parts for 3EZ56D5E3/TR8
RES SMD 1.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOIC datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS DL SMD 2MM GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 470PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 BELL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf