Vicor Corporation VI-24H-EU-F4
VI-24H-EU-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24H-EU-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W
Datasheet Download
VI-24H-EU-F4.pdf
Availability of VI-24H-EU-F4
QUANTITY
VI-24H-EU-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24H-EU-F4
Internal Part NumberEIS-VI-24H-EU-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 152V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.85A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24H-EU-F4
Related LinksVI-24H, VI-24H-EU-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24H-EU-F4 Details Description
Related parts for VI-24H-EU-F4
CONN HEADER 24POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
METRAL HDR RA PWR 5X6 datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CMOS HIGH 25PPM datasheet.pdf
CONN HEADR 18POS DUAL R/A GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
LMZF 5.08/05/180 3.2SN OR datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO/NC 10A 120V datasheet.pdf