ON Semiconductor 3EZ8.2D5RLG
3EZ8.2D5RLG picture photo
Mfg. Part Number
3EZ8.2D5RLG
Brief Description
DIODE ZENER 8.2V 3W DO41
Datasheet Download
3EZ8.2D5RLG.pdf
Availability of 3EZ8.2D5RLG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
3EZ8.2D5RLG Order Process
Ship out your order
Specifications of 3EZ8.2D5RLG
Internal Part NumberEIS-3EZ8.2D5RLG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 02/Jan/2007
Standard Package6,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)8.2V
Tolerance±5%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)2.3 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-41
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3EZ8.2D5RLG
Related Links3EZ8., 3EZ8.2D5RLG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
3EZ8.2D5RLG Details Description
Related parts for 3EZ8.2D5RLG
CAP FILM 0.027UF 5% 50VDC 1210 datasheet.pdf
ASSY,RCPT,50POS,B SLOT,GRY HSG datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TXRX 2.4GHZ RS-232 100MW RP-SMA datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
DISPOSABLE ESD MAT 14X22 datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 3/16-48" RED datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 100MA 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN REC 2 POS RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP FILM 0.24UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf