Microsemi Commercial Components 3EZ82D10/TR12
3EZ82D10/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
3EZ82D10/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 82V 3W DO204AL
Datasheet Download
3EZ82D10/TR12.pdf
Availability of 3EZ82D10/TR12
QUANTITY
3EZ82D10/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3EZ82D10/TR12
Internal Part NumberEIS-3EZ82D10/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)82V
Tolerance±10%
Power - Max3W
Impedance (Max) (Zzt)95 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 62.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3EZ82D10/TR12
Related Links3EZ82D, 3EZ82D10/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
3EZ82D10/TR12 Details Description
Related parts for 3EZ82D10/TR12
IC SUPERVISOR 1.95V LOW TO-92 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 1.1A SOT223 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 12.3VC DO204AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN IDC 2POS 2.54MM 22AWG GOLD datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 9.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf