Littelfuse 3KP11CA-B
3KP11CA-B picture photo
Mfg. Part Number
3KP11CA-B
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC P600
Datasheet Download
3KP11CA-B.pdf
Availability of 3KP11CA-B
QUANTITY
3KP11CA-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 3KP11CA-B
Internal Part NumberEIS-3KP11CA-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series3KP
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)11V
Voltage - Breakdown (Min)12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)164.8A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3KP11CA-B
Related Links3KP1, 3KP11CA-B Datasheet, Littelfuse Distributor
3KP11CA-B Details Description
Related parts for 3KP11CA-B
CONN SOCKET 24POS 2MM DUAL CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
XFRMR DC/DC CONV 9V 80/200MA SMD datasheet.pdf
PANEL SIDE 49X20X0.8" GREY 1/PR datasheet.pdf
LED ACRICH NEU WHITE 4000K 4SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
TERM BLOCK MODULE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf
BI-LEVEL 3MM T1 RED-RED datasheet.pdf