| Internal Part Number | EIS-3M 1170 CIRCLE-1.5 | |
| MSDS Material Safety Datasheet | 1170,118x,119x,1245,1267,1345 MSDS | |
| Featured Product | Thermal Interface Materials 3M Custom Die Cuts | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | RF/IF and RFID | |
| Family | RFI and EMI - Shielding and Absorbing Materials | |
| Series | 1170 | |
| Shape | Die Cut Circular | |
| Thickness - Overall | 0.0032" (0.081mm) | |
| Width | 1.50" (38.10mm) 1 1/2" dia | |