Rubycon 400BXC47MEFCG316X25
400BXC47MEFCG316X25 picture photo
Mfg. Part Number
400BXC47MEFCG316X25
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
400BXC47MEFCG316X25.pdf
Availability of 400BXC47MEFCG316X25
QUANTITY
400BXC47MEFCG316X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400BXC47MEFCG316X25
Internal Part NumberEIS-400BXC47MEFCG316X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBXC
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current472mA @ 120Hz
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400BXC47MEFCG316X25
Related Links400BXC47M, 400BXC47MEFCG316X25 Datasheet, Rubycon Distributor
400BXC47MEFCG316X25 Details Description
Related parts for 400BXC47MEFCG316X25
IC OPAMP GP 1.7MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SRL DUAL 10MSOP datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
RES 1.35M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 11.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS SKT datasheet.pdf