Rubycon 400BXF47MCA16X20
400BXF47MCA16X20 picture photo
Mfg. Part Number
400BXF47MCA16X20
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
400BXF47MCA16X20.pdf
Availability of 400BXF47MCA16X20
QUANTITY
400BXF47MCA16X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400BXF47MCA16X20
Internal Part NumberEIS-400BXF47MCA16X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBXF
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current480mA @ 120Hz
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400BXF47MCA16X20
Related Links400BXF47, 400BXF47MCA16X20 Datasheet, Rubycon Distributor
400BXF47MCA16X20 Details Description
Related parts for 400BXF47MCA16X20
MOSFET P-CH 50V 130MA SOT-23 datasheet.pdf
IC VIDEO SW QUAD SPDT 16TSSOP datasheet.pdf
IMPACT BP 4X16 GR/W SN/PB datasheet.pdf
RES 8.25 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LEVER KNEE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 56POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK R/A 3POS 7.62MM datasheet.pdf
IC FPGA 552 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
IC MCU 8051 2KB QFN20 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf