Rubycon 400CFX33MEFCGC16X25
400CFX33MEFCGC16X25 picture photo
Mfg. Part Number
400CFX33MEFCGC16X25
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
400CFX33MEFCGC16X25.pdf
Availability of 400CFX33MEFCGC16X25
QUANTITY
400CFX33MEFCGC16X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400CFX33MEFCGC16X25
Internal Part NumberEIS-400CFX33MEFCGC16X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCFX
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current320mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400CFX33MEFCGC16X25
Related Links400CFX33M, 400CFX33MEFCGC16X25 Datasheet, Rubycon Distributor
400CFX33MEFCGC16X25 Details Description
Related parts for 400CFX33MEFCGC16X25
CAP CER 1500PF 3KV X7R 1825 datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 20V 10% 0805 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 564 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.7K OHM 10% 114W datasheet.pdf
IE MINIFIBERLINX-II/TELCO TP-T datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 28POS INLINE PIN datasheet.pdf