Rubycon 400HXC270MEFCSN25X50
400HXC270MEFCSN25X50 picture photo
Mfg. Part Number
400HXC270MEFCSN25X50
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
400HXC270MEFCSN25X50.pdf
Availability of 400HXC270MEFCSN25X50
QUANTITY
400HXC270MEFCSN25X50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400HXC270MEFCSN25X50
Internal Part NumberEIS-400HXC270MEFCSN25X50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHXC
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.06A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400HXC270MEFCSN25X50
Related Links400HXC270M, 400HXC270MEFCSN25X50 Datasheet, Rubycon Distributor
400HXC270MEFCSN25X50 Details Description
Related parts for 400HXC270MEFCSN25X50
TERM BLOCK PLUG 8POS 5.08MM datasheet.pdf
PELTIER MOD 20 X 3.3MM 6.0A INP datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 250MA 500 MOHM datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS PIN datasheet.pdf
REFL PNP IR 20CM WIRE SEL 2MS datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 100V SCREW datasheet.pdf
CBL RIBN 6COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
LABEL HEAT SHRINK datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf