Rubycon 400LLE1R2MEFC8X9
400LLE1R2MEFC8X9 picture photo
Mfg. Part Number
400LLE1R2MEFC8X9
Brief Description
CAP ALUM 1.2UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
400LLE1R2MEFC8X9.pdf
Availability of 400LLE1R2MEFC8X9
QUANTITY
400LLE1R2MEFC8X9 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400LLE1R2MEFC8X9
Internal Part NumberEIS-400LLE1R2MEFC8X9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductLLE Series Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLLE
PackagingBulk
Capacitance1.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current28mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400LLE1R2MEFC8X9
Related Links400LLE1R, 400LLE1R2MEFC8X9 Datasheet, Rubycon Distributor
400LLE1R2MEFC8X9 Details Description
Related parts for 400LLE1R2MEFC8X9
IDC CABLE - MKC26K/MC26M/MPL26K datasheet.pdf
IDC CABLE - MKC10K/MC10M/MCE10K datasheet.pdf
ENCODER MECH 15-PULSE 30-DETENT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
COVER SCREW LOCK FOR 51POS datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
600 DIP HDR COINED CONTACTS datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 450V C0G 0805 datasheet.pdf
RES SMD 8.66K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf