Rubycon 400MXH220MEFCSN25X30
400MXH220MEFCSN25X30 picture photo
Mfg. Part Number
400MXH220MEFCSN25X30
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
400MXH220MEFCSN25X30.pdf
Availability of 400MXH220MEFCSN25X30
QUANTITY
400MXH220MEFCSN25X30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400MXH220MEFCSN25X30
Internal Part NumberEIS-400MXH220MEFCSN25X30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXH
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400MXH220MEFCSN25X30
Related Links400MXH220M, 400MXH220MEFCSN25X30 Datasheet, Rubycon Distributor
400MXH220MEFCSN25X30 Details Description
Related parts for 400MXH220MEFCSN25X30
RES 6.8K OHM 7W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 44.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
POWER ENTRY MOD W FILTER 1A datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS datasheet.pdf
INSERT MALE 16POS CRIMP datasheet.pdf