Rubycon 400MXK470MEFCSN25X45
400MXK470MEFCSN25X45 picture photo
Mfg. Part Number
400MXK470MEFCSN25X45
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
400MXK470MEFCSN25X45.pdf
Availability of 400MXK470MEFCSN25X45
QUANTITY
400MXK470MEFCSN25X45 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400MXK470MEFCSN25X45
Internal Part NumberEIS-400MXK470MEFCSN25X45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRubycon - MXK Series Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMXK
PackagingTray
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.07A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400MXK470MEFCSN25X45
Related Links400MXK470M, 400MXK470MEFCSN25X45 Datasheet, Rubycon Distributor
400MXK470MEFCSN25X45 Details Description
Related parts for 400MXK470MEFCSN25X45
RES 53.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MODULE POWER ENT RT/WIRE TERM 6A datasheet.pdf
CONN RECEPT 14POS DUAL 0.5MM SMD datasheet.pdf
CAP ROCKER RECTANGULAR BLACK datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 2A DO15 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 1M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
4WALL TRIPOLARIZ HEADER 20 CONTA datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711 datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 1.24A 93 MOHM SMD datasheet.pdf