Rubycon 400RX301R5MTA8X11.5
400RX301R5MTA8X11.5 picture photo
Mfg. Part Number
400RX301R5MTA8X11.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1.5UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
400RX301R5MTA8X11.5.pdf
Availability of 400RX301R5MTA8X11.5
QUANTITY
400RX301R5MTA8X11.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 400RX301R5MTA8X11.5
Internal Part NumberEIS-400RX301R5MTA8X11.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRX30
PackagingBulk
Capacitance1.5µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 130°C
Operating Temperature-25°C ~ 130°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current15mA @ 120Hz
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.532" (13.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)400RX301R5MTA8X11.5
Related Links400RX301R, 400RX301R5MTA8X11.5 Datasheet, Rubycon Distributor
400RX301R5MTA8X11.5 Details Description
Related parts for 400RX301R5MTA8X11.5
IDC CABLE - CSC40G/AE40M/CCE40G datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
WRENCH COMBINATION 2" 21.26" datasheet.pdf
VARISTOR 56V 1KA DISC 10MM datasheet.pdf
BASIC SWITCH datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
MTK R/R STR HDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf