CTS Electronic Components 402F1601XILR
402F1601XILR picture photo
Mfg. Part Number
402F1601XILR
Brief Description
Crystal 16.0000MHz 10ppm 12pF 300 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
402F1601XILR.pdf
Availability of 402F1601XILR
QUANTITY
402F1601XILR Order Process
Ship out your order
Specifications of 402F1601XILR
Internal Part NumberEIS-402F1601XILR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±15ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance12pF
ESR (Equivalent Series Resistance)300 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height0.022" (0.55mm)