CTS Electronic Components 403C11A12M00000
403C11A12M00000 picture photo
Mfg. Part Number
403C11A12M00000
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 12.0000MHz 10ppm 10pF 150 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
403C11A12M00000.pdf
Availability of 403C11A12M00000
QUANTITY
403C11A12M00000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 403C11A12M00000
Internal Part NumberEIS-403C11A12M00000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information403 Series RoHS Cert
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series403
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency12MHz
Frequency Stability±10ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance10pF
ESR (Equivalent Series Resistance)150 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.031" (0.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)403C11A12M00000
Related Links403C11A, 403C11A12M00000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
403C11A12M00000 Details Description
Related parts for 403C11A12M00000
CABLE TIE MINI BLUE 8.0" datasheet.pdf
OSC XO 3.6864MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 5W datasheet.pdf