CTS Electronic Components 405C11A10M00000
405C11A10M00000 picture photo
Mfg. Part Number
405C11A10M00000
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 10.0000MHz 10ppm 10pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
405C11A10M00000.pdf
Availability of 405C11A10M00000
QUANTITY
405C11A10M00000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 405C11A10M00000
Internal Part NumberEIS-405C11A10M00000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information405 Series RoHS Cert
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series405
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency10MHz
Frequency Stability±10ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance10pF
ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.041" (1.05mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)405C11A10M00000
Related Links405C11A, 405C11A10M00000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
405C11A10M00000 Details Description
Related parts for 405C11A10M00000
IC SUPERVISOR 4.75V LOW TO92 datasheet.pdf
RES MO 2W 4.3K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 113 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf
ANT GRID 24DBI 2.4G 30" N MALE datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 30POS TIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 12W datasheet.pdf
508 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf
100UF 63V 12.5X20 105C RAD datasheet.pdf