CTS Electronic Components 405C11A16M38400
405C11A16M38400 picture photo
Mfg. Part Number
405C11A16M38400
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 16.3840MHz 10ppm 10pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
405C11A16M38400.pdf
Availability of 405C11A16M38400
QUANTITY
405C11A16M38400 Order Process
Ship out your order
Specifications of 405C11A16M38400
Internal Part NumberEIS-405C11A16M38400
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information405 Series RoHS Cert
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series405
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency16.384MHz
Frequency Stability±10ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance10pF
ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.041" (1.05mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)405C11A16M38400
Related Links405C11A, 405C11A16M38400 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
405C11A16M38400 Details Description
Related parts for 405C11A16M38400
CONN EDGECARD 56POS .156 WW datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC BUFFER TRIPLE NON-INV 8UDFN datasheet.pdf
TRANS NPN 230V 15A TO-3P datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 162VC SMB datasheet.pdf
IC AMP PROGRAM AFE 14-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO220-2 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf