CTS Electronic Components 405C35D16M38400
405C35D16M38400 picture photo
Mfg. Part Number
405C35D16M38400
Brief Description
Crystal 16.3840MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
405C35D16M38400.pdf
Availability of 405C35D16M38400
QUANTITY
405C35D16M38400 Order Process
Ship out your order
Specifications of 405C35D16M38400
Internal Part NumberEIS-405C35D16M38400
TypeMHz Crystal
Frequency16.384MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.041" (1.05mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)405C35D16M38400
Related Links405C35D, 405C35D16M38400 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
405C35D16M38400 Details Description
Related parts for 405C35D16M38400
CONN HEADER 6POS 5.08MM VERT TIN datasheet.pdf
POT 10K OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
IC LNB SUPPLY & CTRL VREG IPPAK datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRY 20.5"L X 16.72"W datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 5.7A 8-SOIC datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf