Illinois Capacitor 405PSB700K6R
405PSB700K6R picture photo
Mfg. Part Number
405PSB700K6R
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 4UF 10% 700V RADIAL
Datasheet Download
405PSB700K6R.pdf
Availability of 405PSB700K6R
QUANTITY
405PSB700K6R Order Process
Ship out your order
Specifications of 405PSB700K6R
Internal Part NumberEIS-405PSB700K6R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package44
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPSB
PackagingBulk
Capacitance4µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC420V
Voltage Rating - DC700V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)2.4 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial - 6 Lead
Size / Dimension2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing2.067" (52.50mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)405PSB700K6R
Related Links405PSB, 405PSB700K6R Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
405PSB700K6R Details Description
Related parts for 405PSB700K6R
IC ADC 8BIT MPU COMPAT HS 20SOIC datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS W/PIN datasheet.pdf
TRANSFORMER datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 440MA 230 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
MOD IPM 6-PAC 50A 600V DIP datasheet.pdf
CAP CER 56PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
FUSE ATC-30 AMP EASYID datasheet.pdf
22UF 6,3V 4X5MM 85C 1500H datasheet.pdf