CTS Electronic Components 406I35E20M00000
406I35E20M00000 picture photo
Mfg. Part Number
406I35E20M00000
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 20.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
406I35E20M00000.pdf
Availability of 406I35E20M00000
QUANTITY
406I35E20M00000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 406I35E20M00000
Internal Part NumberEIS-406I35E20M00000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information406 Series RoHS Cert
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
Series406
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency20MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.236" L x 0.138" W (6.00mm x 3.50mm)
Height0.047" (1.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)406I35E20M00000
Related Links406I35E, 406I35E20M00000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
406I35E20M00000 Details Description
Related parts for 406I35E20M00000
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 5% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 20POS datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG 1000' datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 400W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf