Illinois Capacitor 406MHBS50KR2
406MHBS50KR2 picture photo
Mfg. Part Number
406MHBS50KR2
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 40UF 10% 900V RADIAL
Datasheet Download
406MHBS50KR2.pdf
Availability of 406MHBS50KR2
QUANTITY
406MHBS50KR2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 406MHBS50KR2
Internal Part NumberEIS-406MHBS50KR2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMHBS
PackagingBulk
Capacitance40µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC900V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)3.9 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing2.067" (52.50mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)406MHBS50KR2
Related Links406MHB, 406MHBS50KR2 Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
406MHBS50KR2 Details Description
Related parts for 406MHBS50KR2
RES SMD 4.7K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5NH 1.2A 100 MOHM datasheet.pdf
SW ROTARY DIP BCD COMP R/A 20V datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 LP 28-SOIC datasheet.pdf
CONN IDC HOUSING 1POS 24AWG T/H datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER 8-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 10% 2413 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 34POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf