Vishay Semiconductor/Diodes Division 408CMQ060
408CMQ060 picture photo
Mfg. Part Number
408CMQ060
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 60V 200A TO244AB
Datasheet Download
408CMQ060.pdf
Availability of 408CMQ060
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
408CMQ060 Order Process
Ship out your order
Specifications of 408CMQ060
Internal Part NumberEIS-408CMQ060
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPackage Outline TO-244AB ( Isolated)
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)200A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If670mV @ 200A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr20mA @ 60V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTO-244AB
Supplier Device PackageTO-244AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)408CMQ060
Related Links408C, 408CMQ060 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
408CMQ060 Details Description
Related parts for 408CMQ060
BOARD EVAL FOR AD7192 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 18POS datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 1.1A SYNC 8DFN datasheet.pdf
RES 1.33M OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM T766 datasheet.pdf
IMP100,S,H,RA2P16C,RG,LEW39 datasheet.pdf
INPUT MODULE 8 ANALOG datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf