JST Sales America Inc. 40P3.0-JMCS-G-TF(N)
40P3.0-JMCS-G-TF(N) picture photo
Mfg. Part Number
40P3.0-JMCS-G-TF(N)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN PLUG 40POS 3MM STACK HGHT
Datasheet Download
40P3.0-JMCS-G-TF(N).pdf
Availability of 40P3.0-JMCS-G-TF(N)
QUANTITY
40P3.0-JMCS-G-TF(N) Order Process
Ship out your order
Specifications of 40P3.0-JMCS-G-TF(N)
Internal Part NumberEIS-40P3.0-JMCS-G-TF(N)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesJMC
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePlug, Outer Shroud Contacts
Number of Positions40
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights3mm
Height Above Board-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)40P3.0-JMCS-G-TF(N)
Related Links40P3.0-JM, 40P3.0-JMCS-G-TF(N) Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
40P3.0-JMCS-G-TF(N) Details Description
Related parts for 40P3.0-JMCS-G-TF(N)
TRANSCEIVER/REGISTER 24DIP datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 488MA 600 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 3MM 5POS TIN SMD datasheet.pdf
RES SMD 10.2 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 500PF 14KV R42 DISK datasheet.pdf
CAP CER 39PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 61A 0.29 MOHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 7A D2PAK datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf