CTS Electronic Components 4101-000LF
4101-000LF picture photo
Mfg. Part Number
4101-000LF
Manufacturer
Product Category
EMI/RFI Filters (LC, RC Networks)
Brief Description
FILTER EMI 1750 PF PI TYPE
Datasheet Download
4101-000LF.pdf
Availability of 4101-000LF
QUANTITY
4101-000LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 4101-000LF
Internal Part NumberEIS-4101-000LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTusonix
Standard Package100
Category Filters
FamilyEMI/RFI Filters (LC, RC Networks)
Series-
PackagingBulk
TypeLow Pass
TechnologyLC (Pi)
Number of Channels1
Center / Cutoff Frequency-
Attenuation Value-
Resistance - Channel (Ohms)-
Current10A
ValuesC = 1750pF
ESD ProtectionNo
Filter Order3rd
ApplicationsTelecommunications
Package / CaseAxial, Eyelet - No Lead
Size / Dimension0.195" Dia x 0.267" L (4.95mm x 6.78mm)
Height-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4101-000LF
Related Links4101-, 4101-000LF Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
4101-000LF Details Description
Related parts for 4101-000LF
MOSFET N-CH 30V 500MA SOT-346 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 1% 50W datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 600V 60A CHASSIS datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES 6.49M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 229K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
ENERGETIC RECPT ASSY 4P 25S CPI datasheet.pdf
CAP CER 20PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
Low-Cost 270 MHz Differential Receiver Amplifiers IC datasheet.pdf