Bourns Inc. 4116R-1-154
4116R-1-154 picture photo
Mfg. Part Number
4116R-1-154
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 150K OHM 16DIP
Datasheet Download
4116R-1-154.pdf
Availability of 4116R-1-154
QUANTITY
4116R-1-154 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4116R-1-154
Internal Part NumberEIS-4116R-1-154
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element250mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case16-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package16-DIP
Size / Dimension0.865" L x 0.300" W (21.97mm x 7.62mm)
Height0.185" (4.69mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4116R-1-154
Related Links4116R, 4116R-1-154 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4116R-1-154 Details Description
Related parts for 4116R-1-154
TVS DIODE 85.5VWM 143.85VC AXL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 119BGA datasheet.pdf
DSUB 37 M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 17POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 60POS 1.27MM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf