Bourns Inc. 4116R-1-224
4116R-1-224 picture photo
Mfg. Part Number
4116R-1-224
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 220K OHM 16DIP
Datasheet Download
4116R-1-224.pdf
Availability of 4116R-1-224
QUANTITY
4116R-1-224 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4116R-1-224
Internal Part NumberEIS-4116R-1-224
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)220k
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element250mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case16-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package16-DIP
Size / Dimension0.865" L x 0.300" W (21.97mm x 7.62mm)
Height0.185" (4.69mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4116R-1-224
Related Links4116R, 4116R-1-224 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4116R-1-224 Details Description
Related parts for 4116R-1-224
IC OPAMP GP 2.3MHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
OSC MEMS 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 4A DO201AD datasheet.pdf
IMCV-GIGA-FIBERLINX-II, TX/LX-SM datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 25POS datasheet.pdf
BTS STD12A 6 ASY datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 2PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf