Bourns Inc. 4116R-1-512LF
4116R-1-512LF picture photo
Mfg. Part Number
4116R-1-512LF
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 5.1K OHM 16DIP
Datasheet Download
4116R-1-512LF.pdf
Availability of 4116R-1-512LF
QUANTITY
4116R-1-512LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 4116R-1-512LF
Internal Part NumberEIS-4116R-1-512LF
PackagingTube
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element250mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case16-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package16-DIP
Size / Dimension0.865" L x 0.300" W (21.97mm x 7.62mm)
Height0.185" (4.69mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4116R-1-512LF
Related Links4116R-, 4116R-1-512LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4116R-1-512LF Details Description
Related parts for 4116R-1-512LF
TRANS NPN VHF/UHF 25V SOT23-3 datasheet.pdf
SWITCH M3 HINGE LVR SILV .110"QC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 16V 20% 1507 datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 10V 10% 2824 datasheet.pdf
RES .68 OHM 2W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 25V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 511OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
TOOL REMOVAL MS90562-1 datasheet.pdf
RES SMD 87.6K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE CLAMP NAT 0.48" datasheet.pdf