Bourns Inc. 4116R-1-602
4116R-1-602 picture photo
Mfg. Part Number
4116R-1-602
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 8 RES 6K OHM 16DIP
Datasheet Download
4116R-1-602.pdf
Availability of 4116R-1-602
QUANTITY
4116R-1-602 Order Process
Ship out your order
Specifications of 4116R-1-602
Internal Part NumberEIS-4116R-1-602
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification41xx,43xx,44x,48xx Model May 2012
Standard Package25
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series4100R
PackagingTube
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)6k
Tolerance±2%
Number of Resistors8
Number of Pins16
Power Per Element250mW
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case16-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package16-DIP
Size / Dimension0.865" L x 0.300" W (21.97mm x 7.62mm)
Height0.185" (4.69mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)4116R-1-602
Related Links4116R, 4116R-1-602 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
4116R-1-602 Details Description
Related parts for 4116R-1-602
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC LATCH OCTAL D 3ST 20-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
RES 75 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
PAC-RX3I-RV36-V1 CBL ASSY datasheet.pdf
PAC-UNIV-HE20 CBL ASSY datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
FRONT PANEL KIT 3U 7HP VME datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 1W datasheet.pdf